Nëse keni një kollë kronike, shtypni një banane dhe beni ilaçin më të shijshëm në shtëpi

Provoni këtë përzierje mjalti dhe banane, do të mahniteni nga rezultatet. Përgatitet shumë shpejt nga vetëm disa përbërës që tashmë i keni në shtëpi. Përveç që shëron dhe vepron në vetëm disa ditë, kjo përzierje është ilaçi më i shijshëm në shtëpi që keni provuar ndonjëherë.

Trajtimi i kollës kronike dhe bronkitit ka qenë gjithmonë problematik, madje edhe për mjekësinë tradicionale. Kjo sëmundje kërkon trajtim afatgjatë me trajtim të rregullt, hidratim ditor, një dietë për të forcuar sistemin imunitar dhe mjaft pushim që do të thotë të shtriheni ose të paktën të shmangni aktivitetin e rëndë fizik.

Sidoqoftë, një ilaç shtëpiak përmban disa nga përbërësit më të fuqishëm që qetësojnë fytin dhe mushkëritë dhe mund të kurojnë kollën dhe bronkitin në kohën më të shkurtër të mundshme. Ky ilaç shtëpiak është provuar nga shumë njerëz dhe ata janë të kënaqur me rezultatet.

Falë vetive të mjaltit dhe bananes, të cilat janë përbërësit kryesorë të kësaj recete, do të mund të jepni këtë ilaç jo vetëm për të rriturit, por edhe për fëmijët.

Në të njëjtën kohë, ju do të merrni ilaçin dhe do të shijoni shijen e tij. Me këtë ilaç do të shpëtoni nga dhimbja e fytit, kolla e fortë dhe madje edhe problemet në stomak.

Për të përgatitur këtë përgatitje shtëpiake dhe të shijshme, do t’ju duhen përbërësit e mëposhtëm: 400 ml ujë të zier, 2 banane, 2 lugë çaji mjaltë.

Përgatitja: Së pari qëroni bananet dhe shtypini ato me një lugë druri ose pirun në një tas të thellë. Pastaj shtoni ujë të valë, trazojeni, mbulojeni dhe lëreni të bashkohet për rreth gjysmë ore. Llokoçisni përzierjen disa herë dhe mbulojeni përsëri.

Pasi të jetë ftohur përzierja, shtoni mjaltin dhe përzieni përsëri derisa të shkrihet plotësisht dhe të shkrihet në përzierjen e lëngshme. Importantshtë e rëndësishme të shtoni mjaltin të fundit, sepse nëse e shtoni më herët në ujë të valë, ai do të humbasë shumë nga vetitë e tij shëruese.

Konsumoni 100 ml të kësaj pije katër herë në ditë. Kjo shumë është e mjaftueshme për një ditë, dhe në mëngjes përgatitni një turne të ri. Rezultatet e para do t’i vini re pas 3 ditësh. Ka efekt qetësues në fytin e irrituar, lehtëson kollën dhe qetëson bronket.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *