Nuk është e pazakontë të kërkosh një gotë ujë pas një stërvitje intensive ose pasi të kesh ngrënë diçka veçanërisht pikante. Por nëse keni etje të tepruar, kjo mund të jetë shenjë e një problemi shëndetësor.

Etja është një mekanizëm mbrojtës. E thënë thjesht, është mënyra e trupit tuaj për t’ju bërë të ditur se nivelet tuaja të lëngjeve janë jashtë ekuilibrit.

Trupi ynë përbëhet nga shumë qeliza të vogla. Çdo qelizë ka nevojë për një sasi të ekuilibruar lëngu brenda dhe jashtë, për të funksionuar siç duhet.
Kur ka më pak lëng jashtë qelizave sesa brenda, atëherë lëngu pompohet nga secila qelizë për të kompensuar. Dhe kjo mungesë e lëngjeve që rezulton redukton aftësinë e qelizës suaj për të kryer funksione thelbësore. Dhe kur qelizat tuaja nuk funksionojnë siç duhet, funksioni i përgjithshëm i trupit tuaj fillon të bjerë. Megjithatë, për fat të mirë, pirja e ujit plotëson lëngjet në qelizat tuaja dhe kështu ato fillojnë të funksionojnë përsëri normalisht.

Pse keni gjithmonë etje?

Djersitje e tepruar

Ky është një nga shkaqet kryesore të dehidrimit. Pavarësisht nëse jeni duke u ushtruar fort ose thjesht jeni duke u shtrirë në diell, trupi juaj ka nevojë për ujë që të mos mbinxehet. Kur ushtroheni, muskujt tuaj gjenerojnë nxehtësi dhe për të mos djegur, trupi juaj duhet të largojë këtë nxehtësi. Mënyra kryesore se si trupi juaj shpëton nga nxehtësia është përmes djersës. Ndërsa djersa avullohet, ajo ftoh indet, por djersitja e tepërt ul nivelin e ujit të trupit tuaj dhe kjo humbje e lëngjeve ndikon në funksionet normale të trupit. Dehidrimi i rëndë mund të shkaktojë probleme të shëndetit fizik dhe mendor. Për fat të mirë, kur jeni të dehidratuar, trupi juaj do t’ju njoftojë të filloni të pini më shumë lëngje.

Diabeti

Rritja e urinimit dhe etja e tepruar janë dy shenja treguese të diabetit të tipit 2. Këto mund të jenë gjithashtu simptoma të hiperglicemisë, një gjendje ku ka shumë sheqer (ose molekula glukoze) në gjakun tuaj. Nëse keni shumë sheqer në gjakun tuaj, ai sheqer do të fillojë të largohet nga veshkat tuaja dhe të hyjë në urinë. Në thelb, ky është një mekanizëm mbrojtës që ndihmon trupin të largojë sheqerin e tepërt. Ndërsa molekulat e tepërta të glukozës hyjnë në urinën tuaj, glukoza tërheq ujin me të si një sfungjer. Si rezultat, ju prodhoni më shumë urinë dhe urinoni më shumë. Pra, ndërsa humbasim këto lëngje shtesë, përfundimisht bëhemi të dehidratuar.

Barna

Disa ilaçe mund të shkaktojnë efekte anësore si etja. Dihet mirë se litiumi mund të çojë në prodhimin e tepërt të urinës dhe për rrjedhojë rritjen e etjes. Me kalimin e kohës, litiumi mund të bllokojë përfundimisht aktivitetin e hormonit antidiuretik (ADH) në veshka, dhe kjo është ajo që çon në urinim të tepërt dhe etje. Një sërë medikamentesh të tjera, antipsikotikë, ilaqet kundër depresionit, antikonvulsantët, antikolinergjikët dhe agonistët alfa, mund të shkaktojnë tharje të gojës dhe në këtë mënyrë të shkaktojnë etjen.

Ushqime të kripura

Le ta pranojmë, ushqimet e shijshme janë të shijshme. Një nga anët negative? Ata do t’ju bëjnë të etur. Pasi hamë ushqime të kripura, kripa përthithet në qarkullimin e gjakut dhe më pas tërheq lëngun nga indet tona në qarkullimin tonë. Veshkat nga ana e tyre krijojnë urinë shtesë për të reduktuar nivelet e lëngjeve dhe natriumit në qarkullimin e gjakut. Dhe më pas, indet dhe qelizat tona dehidratohen dhe ne duhet të rimbushim ekuilibrin e lëngjeve.

Probleme me tiroiden

Hipertiroidizmi ose gjendja ku tiroidja juaj është tepër aktive, mund të shkaktojë djersitje të shtuar, e cila nga ana tjetër shkakton etje.

Jeni gjithmonë të dehidratuar kur keni etje?

Nëse ndiheni të etur, a do të thotë kjo automatikisht që jeni tashmë të dehidratuar? Jo domosdoshmërisht. Një gjendje e quajtur polidipsia psikogjenike (PPD) do të thotë që ju keni një dëshirë për të pirë diçka, por nuk jeni domosdoshmërisht të dehidratuar.

Kjo shihet shpesh nëse jetoni me probleme themelore të shëndetit mendor si skizofrenia. Ju mund të pini tepër pa ndonjë nga shkaktarët e mëparshëm të etjes.

Si të përballeni me etjen

Kur bëhet fjalë për trajtimin e etjes, hidratimi është thelbësor. Pirja e ujit është një nga mënyrat më të mira për të qëndruar të hidratuar dhe për të mbajtur larg etjen.Por me siguri po pyesni veten se sa gota ujë në ditë duhet të pini.

Në përgjithësi, sasia e ujit që ju nevojitet ndryshon në bazë të shëndetit tuaj individual, nivelit të aktivitetit, gjinisë, moshës dhe më shumë. Përgjigja ime është të pini ujë të mjaftueshëm për të mbajtur urinën tuaj të pastër, përveç nëse këshillohet ndryshe.

Gjithashtu disa ushqime mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar sepse janë të pasura me ujë. Kastravecat dhe selino kanë një përmbajtje të lartë uji, duke i bërë ato një rostiçeri perfekte. Së fundi, nëse jeni duke kërkuar për fruta, si shalqiri, luleshtrydhet dhe grejpfruti janë zgjedhje të shkëlqyera, me 91% përmbajtje uji.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *