Një nga projektet më të mëdha shkencore të shekullit të 21-të fillon fazën e ndërtimit sot.

The Square Kilometre Array (SKA) do të jetë radioteleskopi më i madh në botë kur të përfundojë në 2028.

I ndarë në të gjithë Afrikën e Jugut dhe Australinë, me një seli në Britaninë e Madhe, objekti do të adresojë pyetjet më të mëdha në astrofizikë.

Ky radioteleskop do të kryejë testet më të sakta të teorive të Ajnshtajnit dhe madje do të kërkojë për jashtëtokësorë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Delegacionet nga tetë vendet që udhëheqin projektin po marrin pjesë në ceremoni në zonën e largët Murchison në Australinë Perëndimore dhe në Karoo të Kepit Verior të Afrikës së Jugut.

Kur të mbarojnë festimet, buldozerët do të hyjnë.

“Ky është momenti që bëhet real”, tha Prof Phil Diamond, drejtor i përgjithshëm i Organizatës Square Kilometer Array.

“Ka qenë një udhëtim 30-vjeçar. 10 vitet e para kishin të bënin me zhvillimin e koncepteve dhe ideve. 10 të dytat u shpenzuan duke bërë zhvillimin e teknologjisë. Dhe më pas dekada e fundit kishte të bënte me dizajnin e detajuar, sigurimin e vendeve, bindjen e qeverive që të bien dakord për të themelohet një organizatë traktate (SKAO) dhe të sigurohen fondet për ta filluar”, tha ai për BBC Neës.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *