Categories
HOME

Ambasada e SHBA në Tiranë nxjerr profilin, ja kush është gazetarja që punon dhe bën propagandë për Putinin

Ambasada e SHBA në Tiranë ka publikuar dje një artikull të DASH, ku thuhet se Margarita Simonyan është një nga fytyrat kryesore të propagandës dhe dezinformimit të Presidentit rus Vladimir Putin, si ndërkombëtarisht ashtu edhe brenda Rusisë. Ajo është e aftë të shërbejë gënjeshtrat si të vërteta – dhe me një buzëqeshje.

Margarita Simonyan e filloi karrierën e saj në mediat e financuara dhe të kontrolluara nga Kremlini në vitin 2001 si gazetare për Televizionin Shtetëror të Rusisë dhe Kompaninë Transmetuese të Radios (VGTRK). Në vitin 2005, ajo u bë kryeredaktore e medias së parë ruse në gjuhën angleze të financuar nga shteti, RT, e njohur më parë si Russia Today. Ajo mban pozicionin e saj në RT ndërkohë që shërbente njëkohësisht si kryeredaktor i Rossiya Segodnya, kryeredaktor i TV-Novosti dhe bashkëthemelues i Shoqatës për Zhvillimin e Gazetarisë Ndërkombëtare.

Pavarësisht kapelave të shumta që mban, funksioni i saj kryesor është propagandistja besnike e Vladimir Putinit.

Më tej në artikull thuhet se gjatë gjithë karrierës së saj, Simonyan ka mbështetur axhendën e Kremlinit duke shpërndarë dezinformata dhe propagandë. Para se të bëhej kryeredaktor i RT, Simonyan punonte në grupin e gazetarëve të Kremlinit që mbulonin Presidentin Putin. Ajo u bë e famshme pasi raportoi për sulmin terrorist në shkollën Beslan të vitit 2004 në Kaukazin e Veriut.

Kanali YouTube i liderit të opozitës ruse, Aleksey Navalny, i cili aktualisht ndodhet në një burg të sigurisë maksimale pas dënimeve të motivuara politikisht , akuzoi Simonyan për gënjeshtra të qëllimshme . gjatë transmetimeve të saj në Beslan për t’i shërbyer prioriteteve të Kremlinit. Pavarësisht se autoritetet ruse e dinin të vërtetën, Simonyan nuk përmendi se terroristët thanë se do të lironin pengjet nëse ushtarët rusë largoheshin nga Çeçenia, dhe ajo nën-raportoi numrin e pengjeve.

Kremlini më pas e shpërbleu Simonyan duke e emëruar drejtuesen e saj të medias së parë ruse në gjuhën angleze të financuar nga shteti, RT (atëherë e quajtur Russia Today), kur ajo ishte vetëm 25 vjeç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.