Categories
HOME

Kjo është terapi pa kosto dhe mjaft efikase : Ja se si mund t’iu bëni ballë këtyre problemeve me terapinë e limonit të ngrirë, mësojeni

Terapia e limonit të ngrirë ofron një metodë të thjeshtë e të shijshme për të përfituar këto vlera të rëndësishme shëndetësore. Antioksidantët tek limoni lu. ftojnë qelizat e këq ija dhe rrisin fuqitë mbrojtëse të trupit.

Limoni i ngrirë luan një rol plotësues, parandalues dhe kundërveprues ndaj radikaleve të lira. Lëkura e limonit përmban 10 herë më shumë vitamina se lëngu.

Pikërisht tek lëkura fshihen vlerat më të mira mjekësore të limonit të cilat ne për fat të k eq i hedhim tutje. Lëkura e limonit përmban pektinë, vitaminë C, flavonoidë dhe më shumë se 22 përbërës të tjerë që ngadalësojnë oksidimin e qelizave.

Terapia e limonit të ngrirë është ideale për të lu. ftuar një sërë sëm. undjesh të përditshme ndaj të cilave jemi të ekspozuar siç janë e ftohura, inf eksionet apo gripi. Gjatë gatimit, lëkura e limonit humbet 40 përqind të vlerave por nëse ngrihet lëkura i ruan të gjitha.

Siç e dini, limoni është ideal për të pastruar organizmin dhe për të pastruar gja. kun nga lipidet të cilat shkaktojnë kolesterolin e ke q që më pas akumulohet si yndyrë.

Ekspertët thonë se njerëzit duhet të konsumojnë të paktën 75 gramë limon në ditë si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

PËRGATITJA: Ju mund të mbani në ngrirje 2 limonë ose t’i prisni në copa dhe t’i grini e më pas t’i fusni në ngrirje. Ekspertët gjithësesi rekomandojnë ngrirjen e limonit të plotë.

Pasi limoni të jetë ngrirë, grijini në gri rëse. Shpërthimi i aromës karakteristike do të jetë i menjëhershëm. Ju mund të përfshini grimcat e limonit në gatime të ndryshme. Merrni 25 gramë nga pluhuri i gr irë dhe konsumojeni me kos.

Të njëjtën sasi mund ta shtoni në sallatën me spinaq, arra, djathë e domate qershi. Limonin e grirë mund ta shtoni në çaj ose në sallatë frutash.

Nëpërmjet kësaj taktike, mund të shfrytëzoni të gjithë këtë agrume të mrekullueshme dhe të merrni prej saj një mburojë të hekurt për shëndetin.

Categories
HOME

Nje zbulim i fundit thote: Uji i orizit ideal per sherimin e ketij problemi, pa harxhime dhe kosto

Stomaku i njeriut ka kapacitetin për të mbajtur rreth 220 gramë ushqim. Atij i nevojitet 4 deri në 6 orë për të zbërthyer ushqimin në grimca të vogla e për ta tretur atë. Shtresat e brendshme të stomakut rigjenerohen vetë dhe shumë shpesh. Stomaku është një makineri e fuqishme në gjenerimin e hor. moneve.

Këto hor. mone stimulojnë oreksin dhe ndikojnë në funksionin e pjesëve të tjera të sistemit tretës siç është mëlçia, pankreasi por edhe truri. Stomaku është gjithashtu linja e parë e mbrojtjes së sistemit imunitar.

Shqetësimet më të lehta të stomakut kanë të bëjnë me praninë e gazrave dhe problemet me tretjen. Përkujdesja ndaj stomakut është thelbësore për shëndetin.

Në këtë artikull do të mësoni si të përgatisni disa kura të thjeshta natyrale për shëndetin e stomakut.

Lëngu i karrotës dhe nenexhikut

Ky lëng është shumë i mirë nëse keni dhi. mbje barku.

Zieni katër karrota në katër gota me ujë.

Shtoni një lugë çaji me nenexhik të thatë dhe ziejini deri sa karrotat të zbutet, shkruan AgroWeb

Shtoni pak xhenxhefil pluhur dhe pak lëng limoni dhe lëngun pijeni menjëherë sapo të jetë ftohur.

Lëngu i orizit kundër diaresë.

Nëse keni dhimbje stomaku dhe vuani nga diarea, zieni gjysëm filxhani çaji me oriz në gjashtë gota uji.

Ziejeni orizin për 15 minuta, kullojeni lëngun dhe ëmbëlsojeni atë me mjaltë.

Lëngun pijeni të ngrohtë.

Koret e Shkrumbuara të Bukës.

Korja e thekur apo e bukës është një nga kurat më të mira kundër dhi. mbjeve të barkut.

Shkrumbi përthith toksinat që e aca rojnë stomakun.

Për ta bërë më të shijshme bukën mund ta lyeni me pak reçel.

Uthull molle.

Përzieni një lugë gjelle me uthull molle në një gotë me ujë të ngrohtë.

Shtoni një lugë gjelle me mjaltë, i cili do të zgjidhë problemet me tretjen dhe të elim. inojë gazrat.

Kjo kurë do të lehtësojë edhe simptomat e urthit.

Frutat

Qershitë, rrushi i thatë, kajsitë dhe kumbullat janë frutat më të mira kundër problemeve me stomakun.

Ato janë shumë të pasura me fibër e cila do të vejë në lëvizje sistemin tretës dhe zbusë kontraktimet e tij.

Kosi

Probiotikët tek kosi përbëjnë një mënyrë shumë të mirë për të zgjidhur problemet me tretjen që manifestohen me dhi. mbje.

Për më tepër, ato do të forcojnë sistemin imunitar.

Ngrohtësia

Mbushni një borsë apo shishe me ujë të nxehtë ose përdorni një kompresë të nxehtë duke e mbajtur mbi stomak.

Nxehtësia do të rrisë qarkullimin e gja. kut dhe do të zbusë dhi mbjen./

Categories
HOME

Mëso cilat jane 4 ushqimet që nuk duhet të ngrohen kurrë në mikrovalë

Disa prej këtyre ushqimeve ju ngrohni vazhdimisht në mikrovalë, por bëni kujdesë, kjo mund të jetë shumë e rrezikshme.

Këshilli Evropian i Informimit mbi Ushqimin, kohët e fundit ka zbuluar se disa ushqime mund të jenë të dëmshme për shëndetin, pasi ngrohen përsëri në mikrovalë, shkruan “TopChannel”.

Më poshtë po ju listojmë katër kategoritë e ushqimeve të cilat nuk duhet t’i nxehni në mikrovalë, transmeton lajmi.net.

Spinaqi dhe perimet me gjethe jeshile.
Disa zarzavate me gjethe jeshile, përmbajnë nivele të larta të nitrateve, të cilat mund të shndërrohen në nitrosamina kancerogjene kur nxehen.

Për këtë arsye, të dhënat nga Këshilli i Informimit mbi Ushqimin ku bazohet edhe AgroWeb.org për këtë artikull, janë kundër ngrohjes në mikrovalë të spinaqit, lakrës jeshile dhe perimeve të tjera të kësaj familje.

Një mundësi më e sigurt është t’i zieni ato me avull ose t’i skuqni lehtë.

Mishi i pulës dhe i shpendëve të tjera.
Shumica e pulave rrezikojnë të kenë salmonelë, prandaj duhet të gatuhen dhe të përgatiten me kujdes për të shmangur ndonjë infektim të mundshëm.

Rreziku më i madh me ngrohjen e pulës në mikrovalë është shpërndarja e pabarabartë e nxehtësisë, duke bërë që disa pjesë të proteinave të prishen më shpejt, kjo mund të shkaktojë shqetësime në stomakun tuaj.

Kërpudha
Këshilli i Informimit mbi Ushqimin shprehet se proteinat në kërpudha shkatërrohen lehtësisht nga enzimat e jashtme dhe mikroorganizmat, të cilat mund të shkaktojnë shqetësime në stomak nëse nuk ruhen siç duhet.

Sidoqoftë, nëse i mbani kërpudhat tuaja në frigorifer për 24 orë, AgroWeb.org ju tregon se mund t’i përgatisni ato në temperaturën e rekomanduar prej 70 gradë celsius.

Patatet dhe perimet
Nëse i lini patatet e gatuara jashtë, në temperaturë dhome, veçanërisht të mbështjella me letër alumini, mund të shkaktoni rritjen dhe përhapjen me shpejtësi të baktereve dhe viruseve.

Ngrohja e ushqimit në mikrovalë nuk do t’i vrasë ato dhe kjo mund të çojë në helmim nga ushqimi dhe shqetësime të përgjithshme në stomak.

Categories
HOME

Mësoni 7 trajtime popullore që gjyshërit na kanë mësuar për të pasur jetë pa dhimbje!

Limon për dhimbje veshi
Ju mund të lehtësoni një dhimbje veshi nëse shtrydhni disa pika lëng limoni në vesh. Kjo është për shkak të faktit se lëngu limonit do të stabilizojë nivelet e pH në vesh.

Soda e bukës për infeksion të traktit urinar
Për të trajtuar simptomat UTI në asnjë kohë, vetëm shtoni një spërkatje e sode buke në një gotë me ujë! Do të alkalize fshikëzën, do të trajtojë infeksionet dhe do të parandalojë shumëzimin e mëtejshëm të baktereve.

Selino për frymë të keqe
Përtypni një tufë selino për një minutë dhe fryma e keqe do të jetë një e kaluar e largët!

Ullinj kur ju zë makina
Ullinjtë janë të pasura me taninet, të cilat pengojnë prodhimin e tepërt të pështymës, e cila është një simptomë e zakonshme kur iu përzihet gjatë udhëtimit. Prandaj, merrni me vete disa ullinj dhe ju mund të shijoni udhëtimin!

Rrush i thatë për artrit
Rrush të thatë janë të shkëlqyera në rastin e artritit, se janë të mbushur me vitamina. Prandaj, do të lehtësojë dhimbjen dhe ënjtjen për shkak të artritit.

Kajsi të thata për dispepsi
Gjyshërit shpesh kanë disa kajsi të thata pas darkës, të cilat ndihmojnë tretjen dhe zvogëlimin e fryrjes, pasi ato janë të pasura me fibra.

Patate për pickim nga merimangat
Patatet e para lehtësojnë në mënyrë efektive inflamacionin për shkak të pickimit të merimangës. Ju duhet të merrni një patate të papërpunuar, të prerë, një fashë ose një copë të hollë, dhe lidheni në zonën e prekur për disa minuta.

Edhe pse ato nganjëherë tingëllojnë qesharake, këto mjete janë shumë të dobishme, prandaj nëse vendosni të provoni ata herën tjetër kur vuani nga disa prej këtyre problemeve, sigurohuni që gjyshërit tuaj të jenë krenarë për ju!

Categories
HOME

Einxhel ndanë momente të ëmbla më Dj Dagz nga pushimet

Çifti simpatik, Dj Dagz dhe Einxhel Shkira po shijojnë momente së bashku në pushimin e përbashkët.

Nga Turqia po sjellin imazhe të ndryshe, dhe duket se po kalojnë për mrekulli, shkruan”Kosovarja”.

Së fundmi, Exhël në llogarinë e saj në Instagam ka ndarë dy imazhe nga pishina ku shihet në njërën foto ajo, ndërsa në tjetrën Dagzi.

Ndër të tjera, imazhi vazhdon të pëlqehet nga ndjekësit e tyre, e po ashtu të marrin komente nga më të bukurat.

Categories
HOME

“Shtëpi e ëmbla shtëpi”, Arjani rikthehet në Shqipëri pas operacionit

Opinionisti shqiptar, Arjan Konomi para disa ditësh iu nënshtrua një operacioni në Jordani.

E kjo pasi ai pësoi një aksident atje.

Ndërsa gjatë ditës së sotme Arjani njoftoi se është kthyer në shtëpi.

“Shtëpi e ëmbla shtëpi”, ishte mesazhi i opinionistit në Instagram. /Lajmi.net/

Categories
HOME

Adelina Ismaili vazhdon të duket mahnitëse në veshje kombëtare

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina ismaili, ditë më parë mori vëmendjen e shumë prej ndjekësve të saj në rrjetet sociale, duke u shfaqur më ndryshe se zakonisht.

Ajo pozoi me veshje tradicionale shqiptare dhe duket se një gjë të tillë ka vendosur ta bëjë sërish, në një set të ri fotografish që i ka publikuar për fansat e saj në llogarinë e saj zyrtare në Instagram.

Në imazhet e reja, Ismaili shihet e veshur me fustanellë të bardhë dhe jelekun tradicioanl të quajtur “dallamë” në zhargonin popullore.

Pëlqimet dhe komentet që ka marrë nga ndjekësit kanë qenë të shumta, shumica prej të cilave kanë qenë komplimente për dukjen e saj. /Telegrafi/

Categories
HOME

Romeo Veshaj dhe Olsi Bylyku shkëmbejnë puthje në buzë

Kënga e Elvana Gjatës në sfond do ishte e duhura për paraqitjen e radhës së bashku në televizion për Romeo Veshajn dhe Olsi Bylykun.

Nuk ndodh shpesh në ekranet shqiptare, por dy aktorët nuk kanë ngurruar të japin një puthje në buzë, sigurisht për një skeç të emisionit “Më lër të flas”.

Olsi dhe partnerja e tij Egli Tako janë dy nga të ftuarit e radhës në emisionin e binjakëve Veshaj që transmetohet të premten, por episodi është regjistuar disa ditë më përpara.

Në promon e emisionit të publikuar ditën e sotme Romeo dhe Olsi shihen duke u puthur në buzë ndërsa reagimi i të gjithëve ishte pikërisht ky i Donaldit, nuk dihet nëse ata kanë rikrijuar puthjen e Donaldit me Bora Zemanin gjatë “Big Brother VIP” apo ka qenë thjesht një skeç./panorama

Categories
HOME

Djali i dytë i Gilit i dashuruar në një malazeze

Djali i dytë i Gilit dhe Ilir Beranit, i ka hyrë muzikës dhe deri më tani ka lansuar disa këngë të shoqëruara me videoklipe.

Redon Berani është modern dhe atraktiv, madje deri më tani në këngët e tij ka prekur tema të ndryshme mjaftë interesante.

Në albumin muzikor të Redonit me titull “Notorious”, gjendet edhe një këngë me titull “Malazeze”, së cilës tashmë ja ka bërë edhe videoklipin.

Në këtë këngë, Redoni thotë se është dashuruar në një malazeze që po ja heq streset./kosovarja


Categories
HOME

Albano Bogdo fton vajzat në plazh: Duhet të paguani 700 euro për të ndenjur me mua

Aktori i humorit, Albano Bogdo iu ka bërë një ftesë publike të gjitha vajzave që e ndjekin në rrjete sociale dhe që duan të kalojnë pushimet me të.

Aktori i humorit ka publikuar një video në TikTok, nga vendi ku po kalon pushimet, por ajo që ra në sy ishte festa që iu bënte vajzave.

“Kush t dojë( gocë, kuptohet), unë këtu jam gjithë fundjavën. Të gjitha të paguara, përveç 700€ që do paguajë për kënaqësinë e të ndenjurit me mua”, shkruan ai.

Ky koment ka tërhëqur vëmendjen e të ndjekësve, shumë prej të cilave e kanë marrë si një shaka nga ana e tij.