Categories
HOME

1OO% Ilaq Natyral E Gjeni Në Shtëpitë Tuaja Kundër Dhimbjes Së Fytit..?!

Një nga ndjesitë më shqetësuesee është ajo e gërviishtjees dhe dhimbbjees së fytit sidmos gjatë natës.Për të parandaluar këto simptoma ju sugjerojmm disa ushqime me veti kuruese ndaj dhimbbjees së fytit.Nëse ndjeni se jeni në prag griipi apo ju dhemmb fyti ndiqnii këshillat tona si më pposhttë.Turmeriku është i njohur për vetitë e tij antiioksidantee dhe antii inflammatoree falë një përbërësi aktiv të quajtur kurkumin. Pluhurin e turmerikut mund ta përdorni kudo në pije, supë apo çaj.

Vezët e rrahura
Jo vetëm sepse janë të thjeshta për tu përtypur, vezët janë të pasura me aciide yndyrore si omega – 6 të cilat ndihmojnë me inflammacioniin.
Mjaltë dhe limon – Një nga kurat më të famshme dhe efikase.Mjalti me limonin janë përdorur ndër shekuj për të kuruar dhimbbjeet e fytit pasi kanë vetii pastruese dhe qetësueese. Mund ta përzieni me ujë të ngrohtë dhe ta konsumoni si çaj.

Lakra
Në antiikitet për të kuruar dhimbbjeet e fytit mbështillnin rreth tij një gjethe të madhe lakre. ju rekomandojmmë ta konsumoni lakrën për të kuruaar fytin tuaj.Lakra është e pasur me vitaminë C, antiioksidanntë dhe sulfuree të cilat lufttojnnë infekksioneet dhe hdimbjeet e fytit.Tërshëra është vakti perfekt kur jeni të sëmuurë. E pasur me fibra dhe nutrient ndihmon trupin tuaj të lufttojë sëmunddjeet. Nga ana tjetër tërshëra është e pasur me omega 3, folate dhe potassium që do t’ju ndihmojnë të shëroheni më shpejt.

Pure patatesh Ushqimet e buta siç janë patatet e shtypura janë të thjeshta për t’u ngrënë kur keni probleem të fytit.Të shijshme dhe pa dhimbbjee për tu ngrënë.
Çaj kamomil – Kamomili është një tjetër barishte shumë e njohur për kurimin e dhimbbjevee të fytit.Kryesisht për vetitë e tij qetësueese kundra dhimbbjeeve të trupit.
Kanellë – Kjo erëz aromatike përveçse shumë e shijshme ndihmon në dhimbbjeet e fytit.Kjo sepse kanella ka veti antiibakteriialee dhe antiioskidannte, dy miq të mirë të fytit tuaj.

Categories
HOME

Nëse Ju Gërhisni Natën, ja çfarë duhet të bëni për ta ndaluar atë..

Është aq i keq sa mund të prish gjumin e partneres suaj dhe në disa raste mund të jetë aq i zhurmshëm sa t’ju mbajë zgjuar për pjesën më të madhe të natës.

Hulumtimet zbuluan se dy të pestat e grave në Mbretërinë e Bashkuar do të preferonin të flinin vetëm për shkak të gërhitjes së partnerit.

Hulumtimi, nga “And So To Bed”, zbuloi se gërhitja po mban zgjuar 23 për qind të grave, duke u renditur si shkaku i katërt më e zakonshme për pagjumësinë, pas të nxehtit, ankthit dhe nevojës për tualet.

Si mund ta ndaloni gërhitjen?

Dr. Lindsay Broëning, psikologe, neuroshkencëtare dhe eksperte e gjumit për “And So To Bed” tha se mund t’i sugjeroni partnerit tuaj të flejë në një pozicion tjetër.

“Shpesh gërhitja është më e keqe kur dikush fle me shpinë. Prandaj, ndryshimi i pozicionit mund të ndihmojë në minimizimin e gërhitjes. Nëse ju zgjojnë dhe janë me shpinë, jepini një shtytje të butë ose trokitni lehtë për t’i inkurajuar ata të flenë në anën e tyre“, u shpreh ajo.

Dr. Broëning tha gjithashtu se gërhitja varet edhe nga stili i jetesës. Reduktimi i alkoolit dhe humbja e peshës mund të ndihmojnë për të mos gërhitur shumë.

“Nëse partneri juaj vuan nga bllokimi gjatë natës, mund të jetë se ai është alergjik ndaj puplave të jastëkut ose qenit në shtratin tuaj. Ndërrimi i jastëkëve, lënia e qenit të flejë në dysheme ose në një dhomë tjetër, ose marrja e një antihistamine mund të ndihmojë në reduktimin e gërhitjes së tij.“, u shpreh ajo

Megjithatë, nëse gërhitja është e padurueshme, duhet ta bëni partnerin tuaj të vizitojë mjekun e tij të përgjithshëm, veçanërisht nëse gërhitja e tij prishet nga pauzat pasi kjo mund të jetë një shenjë e ‘apnesë’ së gjumit.

Dr. Browning shtoi: “Apnea e gjumit është ajo ku fyti juaj mbyllet gjatë natës aq shumë sa që rrugët e frymëmarrjes bllokohen plotësisht dhe ajri nuk mund të rrjedhë fare./iconstyle.al

Categories
HOME

Edhe Vet Mjjekët Konfirmojnë: Qepa E Kuqe Bën Mrekulli Për Gjëndrat Tiiroide..

Mjjekët Konfirmojnë: Qepa E Kuqe Bën Mrekulli Për Gjëndrat Tiir0ide..?! Një doktor rus nga St. Petersburg, Igor Knjazkin, ka zbuluar iilaçin e përsosur për gjëndrat tiroide.

I vetmi përbërës që nevojitet për këtë teknikë mahnitëse është qepa e kuqe.Përfitimet e shumta të qepëve veçse dihen, ato vraasinn bakktereet dhe mikkrobeet, e pastrojnë lëkurën dhe përmbajnë aciid fosforiik i cili është tejet fitimprurës.Gjithashtu, qepët janë tejet të mira edhe për trajtimin e probleemeve të tiroideve.Më pposhttë jua prezantojmë iilaçin shtëpiak të doktorit rus, i cili do t’jua përmirësojë funksionin e gjëndrave tiroide.

-Para se të shkoni në shtrat, duhet ta preni një qepë të kuqe në dy pjesë.
Këto dy gjysma duhet të përdoren për ta masazhuar qafën me lëvizje rrethore, e veçanërisht në zonën ku gjenden gjëndrat tiiroide. Duhet ta lejoni qepën t’i kryejë efektet e veta gjatë natës, prandaj mos e pastroni qafën para se të flini. Lëngu i qepës i stimulon gjëndrat tiroide.

Categories
HOME

Fatura shqiptare e krizës, Hulumtimi:Shqipëria me çmimet më të shtrenjta

Top Channel/ Fatura shqiptare e krizës, Kulumtimi:Shqipëria me çmimet më të  shtrenjta - Top Channel

Shqipëria ka çmimet më të larta të produkteve të shportës në rajon. Në një vëzhgim të kryer nga emisioni “Wake Up” rezulton se çmimet e ushqimeve bazë në këto shtete janë rritur ndjeshëm nga janari e deri në mars.

Buka masive në Shqipëri shitet aktualisht për 1.15 euro, duke u rritur në 1 muaj me gati 40 cent, ndërsa në vendet e tjera Kosovë, Maqedoni e Veriut e Mal të Zi shitet nga 42 deri në 80 cent maksimumi, ku rritja në këto vende varion nga 10-20 cent më shumë krahasuar me janarin.

Veç bukës, qytetarët shqiptarë blejnë shumë më shtrenjtë se fqinjët e rajonit vajin nga 2.5 deri në 3 euro litri, teksa ky produktet shitet në këto vende poshtë nivelit 2.4 euro, me gjithë rritjen e shënuar prej valës globale të çmimeve e ndikimit të luftës Rusi-Ukrainë.

Edhe produktet e tjera si orizi, makaronat, sheqeri e mielli veçanërisht sipas vëzhgimit po blihen me çmime të rritura në vendin tonë ky i fundit për 1.11 euro, gati 20 cent më shumë se në Mal të Zi, Kosovë, Maqedoni.

Ndryshe nga Shqipëria, kur qeveria ngriti vetëm pak ditë më parë një bord për të frenuar rritjen e çmimeve të shportës, reagimi i autoriteteve në vendet e tjera ishte më i shpejtë, pasi qeveria serbe dhe ajo maqedonase vendosën ngrirjen e çmimeve të produkteve bazë shumë më herët pasi inflacioni arriti nivele të larta.

Por, pse paguajnë më shumë shqiptarët? Ekspertët shpjegojnë se kjo rritje kostosh më shumë se nga luhatjet në tregjet e huaja, lidhet me abuzimet në tregun vendas.

“Nuk kemi asnjë lloj monitorimi qoftë për rezervat që kanë këto kompani, për çmimin e blerjes që të bëhet krahasimi me çmimin e shitjes dhe asnjë monitorim për tregtarët që për disa produkte janë vetë ata që abuzojnë deri të shitësi fundor.” Sinkron Vjoldi Danaj, ekspert për ekonominë

Rikthimi në nivelet e çmimeve të parakrizës duket i pamundur, pikërisht nga mungesa e kontrollit të tregut nga spekulimet.

“Gjasat janë shumë të vogla që të kemi një reagim të shpejtë në ulje të çmimeve në vijim, sepse në vend nuk reflektohen këto ndryshime sepse nuk ka kontroll, nuk ka autoritete që të monitorojnë situatën. Mungojnë sindikatat dhe zyra e mbrojtjes së konsumatorit nuk funksion duke mos ngritur zërin për shqetësime.” Sinkron Vjoldi Danaj, ekspert për ekonominë

Categories
HOME

Moti i keq dhe erërat e forta shkaktojnë probleme në Fier, nuk ka të lënduar

Moti i keq dhe erërat e forta shkaktojnë probleme në Fier, nuk ka të lënduar  - Top Channel

Moti i keq dhe erërat e forta me shpejtësi deri në 50 km/h në pasditen e sotme kanë shkaktuar probleme në Fier. Era e fortë ka shkulur konstruksionin metalik të tribunes së stadiumit të Fierit.

Fatmirësisht nuk ka pasur të plagosur në njerëz por vetëm dëme materiale.

Për  shkak të erërave të forta gjithashtu janë  krijuar probleme në rrjetin elektrik. janë dëmtuar disa linja të OSHEE, kanë rënë dhe disa pemë mbi keto linja të energjisë elektrike, kryesisht zonat Patos ,Roskovec Mallakastër.

Nga OSHEE po punohet për rikthimin e energjisë sa më shpejt për kosumatorët.

Categories
HOME

“Ka llogaritur gjithçka gabim”, ish-ministri rus: Putini ka dështuar me planin e tij

What will Russia's post-invasion economy look like? | Opinions | Al Jazeera

“Presidenti rus Vladimir Putin gaboi kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës. Plani i tij për të dobësuar aleancën e NATO-s përmes pushtimin të vendit fqinj ka dështuar”, thotë ish-ministri i Jashtëm rus Andrei Kozyrev.

Në një intervistë për BBC-në, ai shprehet se Putini llogariti gjithçka gabim.

Kozyrev, që ka pasur detyrën e shefit të financave ruse në vitet ’90 ka kritikuar vazhdimisht presidentin Putin. Rusia po sheh vetëm rënie, sipas tij, sepse është shumë e varur nga eksportet e lëndëve të para.

Pesë javë nga nisja e agresionit ndaj Ukrainës, forcat ruse janë shumë larg objektivave të fillimit, për të rrëzuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe për të detyruar ukrainasit të ulin armët.

Pasojat shkatërruese të luftës janë të dukshme në shumë qytete ukrainase, megjithatë analistët vlerësojnë se Putini vlerësoi gabim forcën e rezistencës ukrainase, fuqinë e ushtrisë së tij dhe reagimin e NATO-s. Rezistenca e tyre gjeti të papërgatitur Rusinë, që e ka të vështirë të hartojë një strategji të re.

Categories
HOME

Propozim martese në koncertin e tij, ndërhyn Maluma

Maluma po vijon turin e tij të koncerteve në Evropë.

Në koncertin e tij në Frankfurt të Gjermanisë ndodhi një propozim për martesë, në videon e publikuar nga vetë Maluma në llogarinë e tij në Instagram, shihet teksa një djalë i propozon të dashurës së tij për martesë në mes të skenës.

Këngëtari romantik shihej i lumtur gjatë propozimit dhe i vetmi moment që ndërhyri ishte kur vajza pranoi.

Propozimi për martesë u realizua nën tingujt e pianos dhe mes një shiu petalesh trëndafili ndërsa brohoritjet e fansave nuk munguan.

Categories
HOME

Kjo është gruaja dhe katër fëmijët e Ylli Demaj

“Mejhane” në bashkëpunim me Albërie Hadërgjonaj është kënga që e ofroj shumë më pranë publikut këngëtarin Ylli Demaj.

Ai është muzikant e këngëtar me karrierë tashmë të sukseshme, me shumë këngë e bashkëpunime të frytshme.

Pejani që këndon gjjthëandej, është bashkëshort e baba i lumtur i katër fëmijëve, të cilët gjithashtu merren me muzikë.

Ylli Demaj kohë pas kohe poston edhe fotografi nën shoqërinë e bashkëshortes dhe fëminëve të tyre.

Categories
HOME

Tayna vazhdon paraqitjet provokuese nëpër koncerte duke vënë në fokus linjat trupore

Rap-artistja nga Prizreni, Tayna, vazhdon të jetë shumë e kërkuar në mbrëmje e koncerte të ndryshme, me lehtësimin e masave, ajo ka filluar në mënyrë të rregullt punën nëpër vende përreth trojeve shqiptare dhe më gjerë.

Bukuroshja e njohur ka marrë vëmendje në një nga paraqitjet e radhës duke vënë në pah linjat trupore në një triko të shkurtër e pantallona lëkur, kjo ka bërë që të shpërndahet në masë të madhe në rrjetet sociale e po ashtu të komplimentohet për linjat e bujshme trupore.

Nga ana tjetër, Doruntina Shala (emri i vërtetë) është duke e përgatitur albumin e ri, nga i cili tanimë ka lansuar disa këngë.

“Heroinat”, “OFG” dhe “Pijetore” janë vetëm tri nga projektet e para të këtij albumi që siç u paralajmërua i plotë do të plasohet në muajin qershor, secila prej këtyre këngëve kanë mbledhur miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Categories
HOME

Selena Gomez tregon se a është e lidhur me biznesmenin shqiptar

Këngëtarja e njohur, Selena Gomez ka treguar se është ‘single’.

Ajo ka postuar së fundmi në TikTok, një video të vetes duke sinkronizuar fjalët në audion virale të King Nas, e cila shfaq një burrë që përpiqet të bëjë për vete një grua, por që në fund nuk ia del.

“Ndoshta kjo është arsyeja përse unë jam beqare, mos i besoni këtyre fjalëve”, ka shkruar këngëtarja sipër postimit.

Në fillim të muajit, Selena u fotografua duke ndjekur një koncert të Dua Lipës në New York së bashku me biznesmenin shqiptar, Zen Matoshi, megjithatë, një burim i afërt me Gomez tha për E!News se të dy janë thjesht miq.