Categories
HOME

Nga kjo pije Bakteret në Lukth zhduken menjëherë: luftoni njëherë e përgjithmonë me Helikobakterien..!?

Për të hequr qafe këtë bakter të bezdisshëm dhe të rrezikshëm, do të duhet të bëni këtë përzierje të mrekullueshme që përbëhet nga vetëm tre përbërës.

Përzierja, pra pija përgatitet shumë thjesht dhe lehtë, dhe përbërësit janë lehtësisht të disponueshëm.

PERBRRRSIT E NEVOJSHM:

– koka e brokolit me madhësi të mesme
– ujë i zier rreth 1 litër (aq sa të mbulohet)
– një majë luge kripë deti

PROCEDURA:

Sillni ujin në një çiban. Gjatë kësaj kohe, lani mirë brokolin dhe copëtoni atë në lule.

Kur uji të vlojë, vendosni brokolin për disa minuta, shtoni kripë dhe mbulojeni, pastaj hiqeni nga zjarri të ftohet.
Përziejeni përzierjen e ftohur dhe ruajeni në një shishe qelqi që do të ruhet në frigorifer.

Perdorimi: 50-100 ml në ditë, në mëngjes me stomak bosh. Terapia zgjat për 4 javë, pas së cilës ka një pushim.

Eshte interesante të theksohet se brokoli i gatuar ka një vlerë ushqyese më të lartë se brokoli i freskët. veçanërisht e efektshme në trajtimin e infeksioneve të shkaktuara nga bakteri Helicobacter pylori.

Categories
HOME

Nuk na thoshte as “mirmëngjes”/ Ish-konkurrenti i Për’Puthen bën deklaratën e fortë ndaj Bora Zemanit

Ish-konkurrenti i ‘’Për’puthen’’ Markeliano Peti ishte i ftuar së fundmi në një intervistë ku ka folur rreth eksperiencës së tij në emision dhe rreth moderatores Bora Zemani.

Duke folur për “Ora News”, ish-konkurrenti shprehu se nuk ka pasur asnjëherë marrëdhënie të mira me stafin e emisionit. Ai shtoi se porduksioni bënte diferencime mes konkurrentëve, ndërsa tha se moderatorja Bora Zemani “mezi iu thoshte mirmëngjes”.

“Jo. S’kam pasur asnjëherë marrëdhënie. Nuk ruaj kontakte. As asokohe nuk kisha, vetëm një gocë që merrej me ne tek grimi që na ndihmonte. S’kam pasur komunikime me stafin, as moderatorja Bora Zemani mezi na fliste, edhe mirëmëngjesin e thoshte me zor. Nuk më pëlqen pjesa që kur je dikushi dhe nuk i respekton të gjithë njësoj. Kishte diferencime mes konkurrentëve. Dikush që është bërë personazh aty mendon se mund të kishte fije logjike më shumë se dikush tjetër, përshembull ke persona aty në studio që janë shumë shumë më të mire.”, u shpreh 27 vjeçari.

Për sa i përket eksperiencës në emisionin e dashuriës, Marko shprehu se ka qenë një eksperiencë e bukur për të pavarësisht se nuk arriti “të përputhej”. Teksa preku edhe arsyen e largimit ai përmendi faktin se nuk mund të dilte me “një vajzë që ulet në prehrin e 20 çunave”.

“Ishte një nga eksperiencat më të bukura. Gjëja më bukur në atë emision ishte që krijova një shoqëri shumë të mirë. Gjatë kohës aty kam lënë shumë gjëra të miat, prandaj ika. S’u përputha. Në fillimmendova se do më happen shumë dyer. Kemi pak prioritet, kur futemi në lokal ose në vende të ndryshme. Aty je për tu përputhur por nuk përputhesh dot me një femër që ulet në prehrin e 20 çunave.”

Categories
HOME

Rama publikon videon: Kjo do të jetë Baza Ajrore e NATO-s në qytetin shqiptar

Kryeministri Edi Rama ka publikuar videon se si do të jetë Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë, e cila sipas tij do t’i japë vendit tonë një peshë të re strategjike në skakierën e sigurisë europiane.

Faza e parë e investimeve do të kushtojë më shumë se 50 milionë euro, ndërkohë që investimi parashikon rindërtimin e pistës dhe kullës së kontrollit.

Gjithashtu në këtë bazë ajrore do të ndërtohen edhe depo armatimi, depo karburanti dhe stacioni i avarive e zjarrit.

Qeveria shqiptare do të mbulojë shpenzimet e shpronësimit, rrethimin e bazës, ndërtimin e rrugëve lidhëse, si dhe linjat tërësisht të reja të energjisë elektrike, ujit dhe telefonisë.

Categories
HOME

Nje Këshill E Artë Nga Kardiologët Se Si T’i Zhbllokoni Artereet Në Mënyrë Natyrale..

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa e rëndësishme është zhbllokiimi i arteereve.

Artereet janë pjesë e ndërlikuar e sistemit qarkullues të trupit. Kur nuk funksionojnë siç duhet, shëndeti juaj mund të jetë në rreeziik të lartë.

Por, artereet zakonisht bllokoheen nga pllakat bakteriialeet ë cilat përbëhen prej yndyrës, mbetjeve, kolesterolit dhe kalciumit. Kjo shkakton që artereet të ngushtoheen, e rrjedhimisht duke shkaktuar qarkullim më pak efikas të gj akut përgjatë trupit.

Thënë më thjesht, ky bllokiim ndikon që gj aku i freskët dhe me oksigjen të ketë më shumë vështiirësi të qarkullojë përgjatë sistemit të gj akut, e kjo pastaj shpie në probleeme shëndetësore, shumë prej të cilave mund të rezultojnë në sëmunddjee fatalee.

Kjo është arsyeja se përse është mirë të kujdeseni për shëndetin arteriial, ndërkaq më pposhttë ju sjellim disa shprehi që ndikojnë në zhbllokiimin e tyre.

Ushqehuni shëndetshëm
Shkaktari kryesor i bllokiimit të arteereve është ushqimi i pashëndetshëm. Ajo çfarë hani ka ndikim seriioz në zemrën dhe trupin tuaj, kështu, një dietë e shëndetshme është diçka që duhet ta bëni shprehi.

Hani yndyra të shëndetshme

Yndyrat e pangopura janë të shëndetshme, të shijshme dhe të shëndetshme. Këto lloj yndyra i gjeni në peshk, produkte arrore, ullinj dhe avokado.

Shmangni yndyrat e dëmshme
Shmangni yndyrat që vijnë nga ushqimet e përpunuara dhe ushqimet e shpejta. Largoni krejtësisht nga dieta nëse është e mundur.

Zvogëloni yndyrat e ngopura
Produktet e bulmetit dhe mishi me shumë yndyrë konsiderohen yndyra të ngopura. Këto nuk janë opsione të shëndetshme, andaj kërkoni mish pa yndyrë dhe shujta që janë të bazuara më shumë me bimë.

Zvogëloni sheqerin
Burimet e përpunuara të sheqerit, siç janë pijet e ëmbla, tortat, biskotat, akullorja, etj., janë të mbushura me kalori, por nuk ofrojnë are vlera ushqyese. Nëse trupi ju kërkon diçka të ëmbël, atëherë hani pemë sepse janë të mbushura me sheqer natyral dhe shumë minerale e vitamina.

Shtoni fibra në dietë

Sasitë e mira të fibrave të tretshëm janë të mahnitshëm për zvogëlimin e kolesterolit të kkeq. Hani tërshërë, perime dhe fasule për të marrë fibra të tillë.

Përveç këtyre, ekspertët jua rekomandojnë edhe disa këshilla tjera:

– Bëni gjumë mjaftueshëm
– Pini më shumë çaj (çaj kamomil, çaj të zi, çaj Oolong)
– Bëni ushtrime fizike rregullisht.

Categories
HOME

Rihanna konfirmon ‘pritjen e ëmbël me fotot e fundit

Rihanna konfirmon shtatzëninë, publikon foto me bark të fryrë

Rihanna është shtatzënë për herë të parë me të dashurin A$AP Rocky.

33 vjeçarja e konfirmoi lajmin e ëmbël, duke publikuar foton e parë të barkut të fryrë.

Krijuesja e hitit ‘Umbrella’ shihet duke pozuar me një xhaketë dhe xhinse ngjyrë rozë duke vënë në pah barkun. Ndërsa i dashuri i saj 33 vjeçar shihet duke vendosur duart mbi duart e saj.

Categories
HOME

Bima Shqiptare që po lë pa fjalë Italianët /Qmimi Kushon plot 300 euro vetëm 1 kg..

Sipërmarrësit italianë në rajonin e Toscanës kanë dhënë alarmin se Shqiptarët po fusin sasi të mëdha tartufi, duke i tregtuar si produkt vendas.

Ky rajon është ndër më të njohurit në botë për kërpudhën e famshme e njëkohësisht të shtrenjtë.

Shqiptarët me sa duket kanë gjetur një mundësi për të përfituar shuma të mëdha parash, pasi një kilogram kushton plot 300 euro.

Ulja e prodhimtarisë vendase me 70% ka bërë që të rritet kërkesa për tartufin shqiptar, shkruan Scan TV.

Të dhënat nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave flasin për vetëm 3.4 kilogramë kërpudha të llojit tartuf të eksportuara nga vendi jonë gjatë vitit të kaluar, dhe 132 kilogram në formë të konservuar, pra të industrializuara.

Nga ana tjetër, të dhënat e doganave flasin për 0 importe, që do të thotë se, ose i gjithë konsumi vendas i tartufit është produkt vendi, ose i ardhur nga vendet e tjera pa certifikatë origjine.

Categories
HOME

Çaji nga kjo barishte ndihmon në të gjitha dhimbjet! Ja se si përgatitet..!?

Mund të thuhet se rritet kudo, dhe në rajonin tonë shërben si një bar dekorativ dhe medicinal.

Megjithëse kjo barishte është ndoshta e njohur më së miri si një ilaç kundër dhimbjes së dhëmbit, dhimbjes së dhëmbit dhe krimbit të unazës, ai përsëri ka përdorime të tjera.

Emri latin është Sempervivum, që do të thotë gjithmonë i gjallë, dhe dëshmon për prishjen e tij në kushte të ndryshme të jetesës.

Studime të shumta konfirmojnë që roja i shtëpisë përmban taninet, mukusin bimor, acide të ndryshme të dobishme, flavonoide dhe karbohidrate.

Përdoret në mjekësinë popullore për shkak të vetive anti-inflamatore, astringjente dhe diuretike.

Kjo barishte është një ilaç i vjetër popullor për dhimbjen e dhëmbit, daullen e veshit të dëmtuar dhe humbjen e dëgjimit.

Lëngu i tij përdoret për të shkrirë baltën e tepërt të veshit dhe për të zvogëluar dhimbjen.

Studimet tregojnë se polisaharidi nga lëngu i bimes bar veshi vepron në sistemin imunitar dhe përdoret për të parandaluar kancerin.

Çaj nga bima bar veshi

Nëse keni menstruacione të dhimbshme, ngërçe, diarre dhe ulçera, çaji nga bima bar veshi është një ndihmë e madhe për këto sëmundje.

Përgatitet si më poshtë:

10 g barishte të freskëta ose 12 g barishte të thatë gatuhen për 15 minuta qetësisht në 250 ml ujë, pa sheqer!

Kullojeni dhe lëreni të ftohet.

Çaji pihet në mëngjes, me stomak bosh, gjysmë filxhani dhe pjesa tjetër pihet në gllënjka ose dy, gjatë ditës, afërsisht çdo orë.

Categories
HOME

Efi emocionohet nga surpriza romantike e Mevlanit

Ashtu si në takimet e sezonit të kaluar, Mevlani nuk i kursen surprizat romantike për vajzat me të cilat del në takim.

Në një xhiro buzë detit, nën pamjen mahnitëse të perëndimit, Mevlani doli këtë herë me Efin, për të cilën ka shprehur pëlqim që kur u bë pjesë e këtij sezoni të “Për’puthen”.

Këngëtari nuk i kurseu komplimentet për Efin. “Ti je afër perfeksionit, defektet nuk t’i shoh”, i tha ai.

Më tej, Efi u surprizua me një darkë, por as këtë herë nuk mungon arushët, që Mevlani ua dhuroi dhe konkurrenteve të sezonit të kaluar.

Ndërkohë, Efi shprehu rezervat e saj, duke thënë se nuk është e sigurt nëse konkurrenti është real në deklaratat që bën.

Categories
HOME

Ae Dini Pse Është Një Ndër Më Të Kërkuarit Në Botë? Qumështi I Bletës Është Ilaç I Mrekullive..

Qumështi i bletës është një produkt natyral që ka aftësi të mrekullueshme në uljen e tensiionit të gj akut, kolesterolit dhe për shëndetin e mëlçisë. Sipas të dhënave, qumeshti i bletës përdoret me efikasitet për shërimin e sistemit tretës, kundër plakjes dhe për përmirësimin e qarkullimit të gj akut.

Ky qumësht njihet ndryshe me emrin “Xhelatinaa Mbretërore” dhe është ndër më të kërkuarit në botë. Qumështi i bletës që prodhohet nga gjëndrat e bletëve punëtore shërben për të ushqyer larvat gjatë tri ditëve të para si dhe mbretëreshën.

Ky ushqim e mban mbretëreshën në jetë për 8 vjet. Ky është një fakt interesant duke ditur që një bletë e zakonshme, e lindur nga e njëjta vezë , jeton vetëm 21 ditë. Qumështi i bletës ka ngjyrë të bardhë në të verdhë, është si krem, ka shije të thartë dhe pak aromë.

Dozaa e duhur e qumështit të bletës:

Nëse zgjidhni qumështin e freksët dhe jo në variantin pluhur apo të tabletave, rekomandohet që të konsumoni gjysëm luge çaji në ditë. Atë mund ta merrni në mëngjes me stomak bosh dhe ta lini të shkrihet nën gjuhë.Konsumi i qumështit të bletës nga fëmijët konsiderohet në përgjithësi i sigurt për sa kohë merret nga goja. Këshillohet të bëni kujdes, qumështi i bletës nuk rekomandohet të konsumohet si nga të rriturit ashtu edhe nga fëmijët për më shumë se 30 ditë me rradhë.

Efektet anësore dhe kujdesi që duhet treguar në përdorimin e qumështit të bletës:

Qumështi i bletës konsiderohet i sigurt për sa kohë merret me kujdes dhe me dozaa të caktuara. Ai mund të shkaktojë reagiime alergjiike seriiozee ku përfshihet azmaa, eenjtja e fytit madje edhe vdeekjee të parakohshme.Në disa raste, konsumi i qumështit të bletës mund të shkaktojë gj akosjee të zorrës së trashë, dhimbbjee barku dhe diiare. Ekspertët thonë se ky produkt ndikon tek hormoheet e femrave.

Për pasojë gratë shtatzëna dhe ato lehonë duhet të shmangin përdorimin e qumështit të bletës.Njerëzit që janë alergjikë ndaj polenit apo nënprodukteve të bletëve si dhe ato që vuaajnnë nga azmaa nuk duhet ta konsumojnë qumështin e bletës. Njerëzit që kanë probleeme me inflammacioniin e lëkurës duhet të shmangin qumështin e bletës.

Ky i fundit mund të përkkeqësoojë inflammacioniin. Njerëzit që vuaajnnë nga tensiioni i ulët i gj akut nuk duhet të konsumojnë qumështin e bletës. Ai mund ta ulë tensiioninn në nivele të rreeziikshmee.

Categories
HOME

Reagon Ermal Fejzullahu:”Kalle profe..”

Së fundmi në qendër të vëmendjes është profesori nga Vushtrria, Lulzim Paci, është emri më i përfolur në rrjet, shkak një video që ai ka publikuar në TikTok.

Ofendimet e rënda nuk i përballoi edhe aq mirë ku në një emision mësimdhënësi shpërtheu në lot.

Përkrahjet nga fytyrat publike nuk munguan, edhe këngëtari i njohur Ermal Fejzullahu, ka postuar një fotografi në profilin e tij në Instagram, duke e mbështetur profesorin.

“Kalle profe gjithë jetën veç t’u vallëzu të pafshim”, ka shkruar ai./GazetaBlic/