Categories
HOME

10 Këshilla Gatimi që e Përmirësojnë Zotësinë Tuaj në Kuzhinë

Ne kalojmë mjaft kohë në kuzhinë dhe nganjëherë edhe një eksperiment i vogël ose një truk mund ta bëjnë rutinën tonë aty më tërheqëse. Për shembull, është më mirë të presim dhe t’i hedhim vezët e ziera në ujë të vluar, në vend se në ujë të ftohtë. Dhe ju mund ta shndërroni kafenë tuaj në një kryevepër duke përdorur thjesht një lëvozhgë portokalli.

Ne duam të ndajmë me ju këto sekrete të vogla që e bëjnë jetën tonë më të lehtë dhe më poshtë mund të gjeni 10 nga hallkat tona të preferuara të kuzhinës.

Hidhni vezët në ujë të nxehtë që të mund t’i qeroni më lehtë.

Shumë prej nesh kanë hasur në një vezë e cila ishte e vështirë të zhvishej pasi kishte vluar. Por ekziston një hile e thjeshtë për mënyrën se si ta bëni punën tuaj më të lehtë. Thjesht hidhni vezët në ujë të valë, jo në ujë të ftohtë. Pasi të jenë gatuar, vendoseni në një enë me akull. Tani mund ta zhvisheni vezën lehtësisht.

Përdorni shkopinj për ta prerë pataten tuaj si një fizarmonikë.

© 5-Minute Crafts / youtube

Nëse nuk keni një pajisje të veçantë për të prerë patatet si një fizarmonikë, mund të përdorni këtë sekret. Vendoseni pataten midis 2 shkopinjve prej druri dhe thjesht copëtojeni. Shkopinjtë nuk do t’ju lejojnë ta pritni perimen gjatë gjithë rrugës. Tani mund t’i piqni patatet dhe gjella juaj do të duket më festive.

Bëjini vetes pak kafe portokalli.

© 5-Minute Crafts FAMILY / youtube

Është shumë bukur të zgjohesh me një filxhan të këndshëm me kafe. Por ju mund të bëni një version edhe më të mirë të kësaj pije në mëngjes për veten tuaj. Merrni një portokall dhe pastrojeni nga brenda, kështu që lëvozhga të duket si një filxhan. Tani vendosni një lugë kafeje të bluar dhe shtoni pak ujë të zierë të nxehtë brenda kësaj gote organike. Prisni pak ndërsa kafja po piqet dhe do të merni një pije të shijshme.

Gatuani mishin e pulës në tostier

© 5-Minute Crafts / youtube

Nëse nuk doni të gatuani ushqimet tuaja duke përdorur gjalpë ose vaj, ekziston një zgjidhje perfekte. Vendosni mishin tuaj në shkopinj druri dhe thjesht gatuajini ato në një tostier. Ju dhe fëmijët tuaj do ta pëlqeni këtë mënyrë të prezantim të gjellës.

Përdorni një shalqi për të gatuar një pulë të lëngshme.

Ka shumë receta të këndshme për pjekjen e një pulë të shijshme, por kjo hile mund ta bëjë kryeveprën tuaj edhe më të lëngshme. Herën tjetër që të blini një shalqi, mos e hidhni lëkurën. Në vend të kësaj, bëni një tas me të, siç tregohet në foton më lart. Pastaj erëzoni pulën tuaj dhe vendoseni brenda këtij tasi. Tani gatuajeni në furrë për 2 orë dhe darka juaj e shijshme është gati!

Bëni lopatëzën tuaj të duket përsëri e re me zbardhues.

© 5-Minute Crafts / youtube

Ne i përdorim spatulat shumë gjatë gatimit dhe ato ngjyrosen mjaft shpejt. Mund t’i pastroni pa kërkuar një pastrues special dhe zbardhuesi mund t’ju ndihmojë në këtë drejtim. Merrni 2 gota ujë dhe shtoni një lugë gjelle zbardhues. Lëreni atë në këtë përzierje për afro 24 orë.

Bëni ëmbëlsira çokollate duke përdorur akullore të shkrirë.

© 5-Minute Crafts / youtube

Torta me çokollatë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë veten me të mira edhe nëse mund ta bëni këtë tortë vetë, pa kaluar orë në kuzhinë, është edhe më mirë. Merrni akulloren e shkrirë me çokollatë, shtoni pak miell dhe hidhni në një enë pjekje. Pastaj gatuajeni atë në një furrë ose edhe në mikrovalë.

Torta mund të bëhet me aromë të ndryshme të akullores, në rast se nuk jeni në humor për një çokollatë.

Mbajeni mbështjellësin tuaj plastik në frigorifer për ta zhveshur lehtë.

© 5-Minute Crafts / YouTube

Nuk ka nevojë të shqetësoheni për mbështjellësin plastik. Po, ndonjëherë është e vështirë të zhvishet pjesa e përsosur. Herën tjetër kur të përdorni mbështjellësin tuaj plastik, vendoseni në frigorifer kur të keni mbaruar. Nuk do të jetë më kokëfortë.

Sillni në jetë një limon të thatë duke e lënë të njomet në ujë.

© 5-Minute Crafts / youtube

Limonët mund të thahen shumë shpejt, veçanërisht nëse i lini në diell. Në këtë rast, ju ende mund t’i ruani ato. Lërini në një tas me ujë për 2 orë dhe së shpejti ato do të bëhen përsëri lëng.

Mos i lejoni avocadot të marrin ngjyrë kafe duke i ruajtur ato me një qepë.

© 5-Minute Crafts / youtube

Ne nuk e përdorim gjithmonë tërë avokadon dhe nëse e lëmë jashtë për një kohë, ajo bëhet kafe. Për të shmangur këtë katastrofë të vogël, ruajeni atë me një copë qepë dhe avokadoja do të mbajë ngjyrën e saj origjinale për shumë më gjatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.