Categories
HOME

Shqiptarët e njohin këtë bimë që në vitet 60-70 : Shëron 1 nga problemet që prek shumicen prej nesh nese pini 2-3 filxhane ne dite

Shqiptarët janë njohur me pemën e eukaliptit në vitet 60-70. Asokohë, kjo pemë me lule me ngjyra të ndezura përdorej për dekorimin e hapësirave publike.

Megjithatë, eukalipti ofron vlera të jashtëzakonshme që shkojnë përtej dekorimit.

Gjethet e eukaliptit munden të çlirojnë një vaj esencial me shumë vlera për organizmin.

Disa prej vlerave më të mira shëndetësore të eukaliptit përfshijnë: përmirësimin e sistemit të frymëmarrjes, forcimin e imunitetit, uljen e ank. thit, shkatërrimin e viruseve, bak. tereve dhe inflamacionin.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për vlerat specifike të eukaliptit për shëndetin e mushkërive.

Shpërbën Sekrecionet

Eukalipti luan rolin e barnave që synojnë të çlirojnë mushkëritë nga sekrecionet dhe subst. ancat e huaja që akumulohen në to.

Ai i pastron mushkëritë dhe nxjerr prej tyre sekrecionet që nuk dalin dot.

Sekrecionet bëhen më të holla dhe shpërbëhen imtësisht duke dalë më lehtë nga sistemi i frymëmarrjes.

Antioksidantët

Të gjitha nënproduktet e eukaliptit janë të pasur me antioksidantë, të cilët i vijnë në ndihmë imunitetit.

Ekspertët kinezë kanë arritur në konkluzionin se vaji i eukaliptit përmban shumë antioksidantë të cilët parandalojnë të ftohurën, gripin, kollën dhe shumë sëm. undje të tjera të rrugëve të frymëmarrjes.

Kundër Aca. rimeve Të Rrugëve Të Frymëmarrjes

Vaji esencial i eukaliptit ka aftësinë të ulë enjtjet dhe largojë skuqjet e fytit gjatë të ftohurës dhe gripit.

Shkencëtarët spanjollë argumentojnë se vaji esencial është efikas kundër këtyre aca. rimeve sepse ndalon prodhimin e oksidit nitrik.

Zhbll.okimi i Hundëve

Eukalipti arrin të zhbll.okojë hundët e e zëna dhe të inflamuara si pasojë e sëm. undjeve.

Ai shpërbën sekrecionet dhe lehtëson frymëmarrjen.

Sëmu. ndjet E Tjera Të Rrugëve Të Frymëmarrjes

Eukalipti mund të shërojë të ftohurën, të luftojë shenjat e gripit apo azmës.

Ai është efikas kundër bronshitit, pneumonisë, tuberkulozit dhe sinozitit.

Terapia E Aromave

Eukalipti dhe vaji esencial i tij mbron shëndetin e sistemit të frymëmarrjes edhe falë aromës qetësuese.

Për më tepër, aroma që lëshon vaji esencial ka aftësinë pastruese të ajrit.

Nëse nuk arrini të gjeni vajin esencial të eukaliptit, ju mund të shfrytëzoni mirësinë e tij nëpërmjet çajit.

Si Të Përgatisni Çajin E Eukaliptit

Në një filxhan qelqi hidhni gjysëm luge çaji me gjethe të thata eukalpiti.

Më pas shtoni një filxhan me ujë të valuar.

Mbulojeni filxhanin me kapak për 10 minuta, kullojeni dhe shtoni mjaltë.

Pini 2-3 filxhanë në ditë për të marrë përfitimet maksimale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.