Categories
HOME

E njihni këtë lule ? Gjendet kudo në vendin tonë, shëron kolesterolin dhe rregullon nivelin e

Trumza vjen nga familja e mentes, por në ndryshim nga shumë erëza të cilat janë thjesht aromatike e mund të përdoren vetëm në receta të ndryshme, trumza ka përdorime medicinal. Gjethet, lulet dhe vaji i saj janë përdorur për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore e më poshtë do të lexoni disa nga përfitimet e kësaj erëze.

Komponentët anti-kërpudhor

Përbërësi më aktiv i trumzës është thymol. Kjo përbërje organike vjen me një gamë të gjerë efektesh në trup, të cilat përfshijnë aftësinë për të parandaluar inf. eksione virale dhe kërpudhore, duke rritur kështu sistemin tuaj imunitar.

Kundër kollës

Vaji esencial i trumzës që merret nga gjethet e tij, shpesh përdoret si il’aç natyral për kollën. Kështu që, herën tjetër që vuani nga kolla ose dhi mbja e fytit, mund të provoni të pini çaj me trumzë.

Shëndeti i zemrës

Përzierja e pasur e mineraleve, antioksidantëve dhe vitaminave në trumzë kanë shumë efekte pozitive në zemër! POR mangani dhe kaliumi janë veçanërisht të rëndësishëm.

Kaliumi është një vazodilator, që do të thotë se mund të reduktojë str esin në sistemin kardiovaskular duke ulur presionin e gja. kut dhe duke ‘relaksuar’ enët e gja. kut. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e aterosklerozës, ata keve në zemër e sëm. undjet koronare të zemrës.

Tensioni i gja. kut dhe niveleve të kolesterolit

Trumza është një zgjedhje e mirë për individët që vuajnë nga tension ii lartë. Një studim i tanishëm (i bërë tek kafshët) raportoi se ekstrakti i trumzës ishte në gjendje të ulte ndjeshëm rrahjet e zemrës dhe presionin e lartë të gja. kut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.