Categories
HOME

13 Situata ku Prindërit i Dëmtojnë Fëmijët e Tyre pa e Kuptuar

Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutueshme. Por mjekët dhe psikologët vazhdojnë të kryejnë eksperimente të reja, të analizojnë rezultatet dhe pastaj të bëjnë lista të reja rekomandimesh. Në fillim, këto këshilla mund të duken të çuditshme, por kur mësoni më shumë rreth detajeve, ato rezultojnë të jenë mjaft të dobishme.

Ne kemi rishikuar studimet për shëndetin e fëmijëve dhe kemi bërë një listë të gjërave që janë të dëmshme për fëmijët, sipas ekspertëve. Dhe në fund të artikullit, shtuam një rekomandim për të gjitha gjyshet, për t’i ndihmuar ata të shqetësohen më pak për nipërit dhe mbesat e tyre.

Gudulisja e fëmijëve

Ka ndodhur shumë herë që të rriturit kanë dashur t’i bëjnë fëmijët të qeshin dhe kështu ata fillojnë t’i gudulisin. Por një studiues nga Universiteti i Kalifornisë zbuloi shumë vite më parë, se gudulisja nuk shkakton të njëjtën ndjesi lumturie siç bën një shaka. Është vetëm një iluzion i qeshjes. Në këtë rast, fëmijët qeshin në mënyrë të pakontrollueshme si rezultat i një refleksi. Pothuajse të gjithë njerëzit qeshin kur gudulisen. Por problemi është se fëmijët qeshin, edhe nëse urrejnë të gudulisen.

Vendosja e lodrave në shtratin e foshnjës

© Pxhere.com

Jo të gjithë prindërit e kuptojnë se për një gjumë të mirë, foshnjat kanë nevojë vetëm për një dyshek të mirë, një çarçaf dhe një batanije të vogël në rast se ftohet në dhomën e tyre. Ndonjëherë, mund të përdoret një jastëk (një i vogël dhe i sheshtë). Sidoqoftë, sipas studimeve, para një moshe të caktuar, fëmijëve nuk u duhen jastëkë.

Gjithashtu, fëmijëve nuk u duhet dekorime të veçanta për vendin ku ata flenë sepse lodrat e buta, ose lodrat e çfarëdo lloji, mund të bëhen problem në çdo moment. Ata mund të zgjojnë fëmijën ose madje mund të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen nëse fëmija aksidentalisht e vendos fytyrën në lodër.

Përdorimi i një dritë nate kur fëmija juaj është në gjumë

© aliexpress

Lënia e dritës ndezur në dhomën e një fëmije për tërë natën nuk është gjë e mirë. Hormoni i rritjes që prodhohet ndërsa jeni duke fjetur, prodhohet më mirë nga trupi në errësirë ​​totale. Arsyet e përdorimit të dritës së natës mund të jenë të ndryshme. Shumica e kohës, prindërit e bëjnë atë për rehatinë e tyre: është më e lehtë të ndryshosh pelena në këtë mënyrë. Disa nëna dhe baballarët janë thjesht të frikësuar nga errësira, kështu që ata lënë dritën për të parandaluar fëmijën të zhvillojë këto fobi dhe ata mendojnë se dritat e natës mund të ndihmojnë.

Tracy Bedrosian, një neurolog në Universitetin Shtetëror të Ohajos, rekomandon se njerëzit që nuk mund të ndalojnë së përdoruri dritën duhet ta zëvendësojnë atë me llojin e duhur të dritës. Eksperimentet treguan se drita jeshile lëviz orën biologjike për rreth 90 minuta dhe drita blu lëviz orën për rreth 180 minuta, kështu që bëhet shumë më e vështirë të flemë mirë. Drita e kuqe dhe portokalli nuk shtypin prodhimin e melatoninës aq sa drita jeshile.

Tundja e foshnjës tuaj

© Knocked Up / Universal Pictures

Çdo prind ka qenë në një situatë kur ka qenë e vështirë të vendosësh fëmijët në shtrat pa i tundur ata. Ndonjëherë, ky proces zgjat kaq shumë kohë saqë nënat dhe baballarët janë lodhur tashmë, por foshnja e tyre ende nuk është.

Pediatrit pretendojnë se është e mundur të shmangni këto probleme nëse mësoni fëmijën tuaj që të ndjekë një orar të gjumit që nga lindja dhe të shpëtoj nga çdo acarim i jashtëm dhe i brendshëm si uria, pelenat e lagura, zhurma, rrobat e parehatshme dhe gjëra të kësaj natyre. Nëse nuk mund të shmangni tundjen e tyre, sigurohuni që nuk e bëni atë për një kohë të gjatë dhe se lëvizjet tuaja janë të qeta.

Fshehja e pasqyrave nga fëmijët për shkak të bestytnive popullore

© Kona Gallagher / Flickr

Ekziston një bestytni popullore që paralajmëron prindërit të mos u tregojnë pasqyra fëmijëve sepse “ata mund të sëmuren”. Ky është një koncept me të vërtetë i çuditshëm, sipas pediatërve dhe psikologëve nga e gjithë bota. Doktor Suzy Green, themeluesi i Institutit Positivity, rekomandon që prindërit të luajnë me fëmijët e tyre duke përdorur një pasqyrë sepse ndihmon në zhvillimin e vetëdijes, diçka që është e rrallë në botën e kafshëve.

Në mosha të ndryshme, fëmijët kanë reagime të ndryshme ndaj reflektimit të tyre në pasqyrë, por është gjithmonë një përvojë tërheqëse dhe pozitive për ta.

Krijimi i një ambienti steril për fëmijët

Jemi mësuar të mendojmë se pastërtia është jashtëzakonisht e rëndësishme. Por studiuesit nga vendet e ndryshme pajtohen që kur mjedisi është shumë i pastër, është i keq për zhvillimin e fëmijës. Mjedisi steril ngadalëson formimin e një sistemi të fortë imunitar i cili është i gatshëm për të luftuar infeksionet, dhe ato nxisin reaksione alergjike si astma, riniti dhe dermatiti atopik.

Gabimet më të mëdha që bëjnë prindërit janë pastrimi i banesës shumë shpesh dhe shumë dhe ndalimi i fëmijëve të tyre që të vijnë në kontakt me kafshët shtëpiake. Sa më parë që një fëmijë merret me një alergjen të mundshëm, aq më shpejt sistemi i tyre imunitar do të mësojë ta trajtojë atë si një gjë normale.

Mësoni fëmijët që të përdorin uturakun shumë herët

© Depositphotos

Përdorimi i uturakut është një temë shumë e diskutueshme. Gjëja më e rëndësishme është të mos ndiqni rekomandimet nga njerëzit që nuk janë ekspertë. Mos prisni që fëmijët tuaj të fillojnë t’i përdorin kur janë një ose një vjeç e gjysmë. Në këtë moshë, ata akoma nuk dinë si të reagojnë siç duhet ndaj sinjaleve të trupave të tyre.

Urologu i fëmijëve, Stephen Hodges thotë, “Herët ose vonë, fëmija do të mësojë të kontrollojë sinjalet e tyre. Kjo është kur ata do të fillojnë ta përdorin. Fshikëzës i duhen rreth 3 ose 4 vjet për zhvillimin normal. Urinimi në pelena, në të vërtetë ndihmon zhvillimin e fshikëzës. ”

Lejimi i fëmijëve të ecin zbathur në sipërfaqe të sheshta

© Pixabay © Depositphotos

Fëmijët fillojnë të ecin mesatarisht rreth moshës një vjeç. Kur kjo ndodh, disa prindër nxitojnë në dyqane për të blerë disa këpucë prindërit e tjerë i lënë fëmijët e tyre të ecin zbathur. Studiuesit ende nuk pajtohen se cila është më e mira, por ata pajtohen që jo të gjitha sipërfaqet janë të mira për të ecur.

Është e shkëlqyeshme nëse fëmijët kanë një shans të ecin zbathur në rërë, bar ose gurë të vegjël. Por nuk është shumë e dobishme të ecësh në pllaka të përkryera të sheshta në shtëpi. Në këtë mënyrë, muskujt e këmbëve nuk zhvillohen siç duhet dhe e gjithë ngarkesa vihet në tendona. Kjo mund të çojë në probleme në zhvillimin e këmbës.

Detyrimi i fëmijëve të përfundojë ushqimet e tyre

Shumë gjyshe (dhe disa prindër) bëhen vërtet të trishtuar kur fëmijët e tyre nuk duan të përfundojnë ushqimet e tyre. Ata fillojnë të përpiqen t’i bindin fëmijët, duke i shantazhuar ose madje duke i kërcënuar. Pra, pjata përfundon të jetë e pastër, por të vetmit njerëz që janë të lumtur janë prindërit.

Pak njerëz e dinë që kjo sjellje kontribuon në zhvillimin e zakoneve të këqija të ushqimit. Nuk ka asnjë mënyrë që ata të mësojnë të kuptojnë trupat e tyre, por ata mësojnë se si të hanë më tepër se sa duhet.

Përveç kësaj, nuk ka absolutisht asnjë nevojë për t’u dhënë fëmijëve shumë ushqim menjëherë, sepse është punë e tepërt për sistemin e tyre të tretjes. Ata kanë nevojë për vetëm një vakt dhe një pije.

Ushqyerja me lugë

Amy Brown, profesor i asociuar i shëndetit publik të fëmijëve në Universitetin Swansea, thotë se ne nuk duhet t’i ndihmojmë fëmijët të hanë kur ata tashmë mund të përdorin një lugë vetë.

“Fëmijët që ushqehen me lugë më gjatë se sa duhet, ka më shumë të ngjarë të kenë probleme shtesë në peshë në të ardhmen. Në procesin e të ushqyerit, është e vështirë të tregohet kur fëmijët janë të ngopur. Si rezultat, ata hanë më tepër. ”

Sipas studiuesve, fëmijët që hanë vetë, kanë aftësinë të hanë me ritmin e tyre dhe të studiojnë shijen e ushqimeve, gjë që i ndihmon ata të zhvillojnë qëndrimin e duhur ndaj ushqimit.

Mbrojtja e fëmijëve nga alergjitë

Ekspertët suedezë pretendojnë se për të zvogëluar rrezikun e shfaqjes së alergjisë ndaj disa ushqimeve, prindërit duhet të kufizojnë fëmijët e tyre sa më pak të jetë e mundur kur bëhet fjalë për ushqimet që hanë.

Göran Wennergren, profesor i pediatrisë në Universitetin e Gothenburg, thotë, “Nuk është vetëm e dëmshme t’u jepni fëmijëve ushqime me alergene në një moshë të re, por është mjaft e dobishme. Sistemi imunitar mëson të reagojë siç duhet ndaj tyre. Një shembull tipik është peshku. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë t’u jepni fëmijëve fileto të peshkut të grimcuar që nga mosha 4 muajsh. ”

Mendimi i profesorit u vërtetua nga një studim tjetër që u bë kohët e fundit nga shkencëtarët izraelitë dhe britanikë. Prindërit nga komuniteti hebre në Londër nuk u dhanë fëmijëve të tyre kikirikë dhe fëmijët në Izrael provuan gjalpë kikiriku para se të ishin një vjeç. Statistikat nuk gënjejnë: fëmijët nga Izraeli kishin më pak të ngjarë të kishin reaksione alergjike sesa fëmijët nga Londra.

Duke i detyruar fëmijët të ndajnë gjërat

Në moshën 2 vjeç, fëmijët fillojnë të trajtojnë veten si njerëz dhe gjërat që ata zotërojnë, perceptohen si gjëra që u takojnë atyre. Kjo është arsyeja pse kushdo që dëshiron të marrë diçka nga një fëmijë, trajtohet si një ndërhyrës. Fatkeqësisht, shumë pak prindër e kuptojnë këtë. Nënat dhe baballarët nuk duan që fëmijët e tyre të shihen si njerëz të babëzitur. Kjo është arsyeja pse ata mund t’i detyrojnë ata të ndajnë lodra ose ushqim.

Sidoqoftë, psikologët janë të bindur se duke bërë këtë, ne rritim fëmijë “të bindshëm”. Ata nuk janë në gjendje të dëgjojnë dëshirat e tyre dhe veprojnë kundër dëshirave të tyre. Në fund të fundit, ata rriten si burra dhe gra që nuk mund të thonë “jo”, edhe kur është në interesin e tyre.

Mbështjellja e fëmijëve me rroba kur duart dhe këmbët e tyre janë të ftohta

Nëse këmbët, pëllëmbët ose hunda e një fëmije nuk janë shumë të ngrohta, nuk do të thotë që fëmija ka ftohtë: për shkak të tipareve unike të qarkullimit të gjakut dhe tonit vaskular tek fëmija, është mirë që këto pjesë të trupit të jenë më të freskëta se pjesa tjetër e trupit. Temperatura normale e dhomës në dhomën e fëmijëve duhet të jetë midis 20 ° C dhe 22 ° C. Në këto kushte, fëmijëve nuk u duhen kapele, çorape ose doreza: lëkura duhet të jetë në gjendje të marrë frymë dhe të ketë kontakt me ajrin.

Meqë ra fjala, është shumë më e lehtë dhe mënyra më e rrezikshme të mbinxehni një fëmijë, sesa t’i freskoni ata. Shenjat më të dukshme të mbinxehjes janë një qafë e djersitur dhe ngjyra e lëkurës, e cila duhet të jetë rozë e zbehtë në rrethana normale. Nëse lëkura është tepër rozë apo edhe e kuqe, do të thotë që foshnja është shumë e nxehtë dhe se duhet të heqin disa nga rrobat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.