Categories
HOME

10 Problemet e Bukurisë që Vaji i Kastorit ju Ndihmon t’i Zgjidhni

Vaji i kastorit ka qenë një nga ilaçet e bukurisë të preferuara të Kleopatrës. Egjiptianët e adhuronin farën e saj për shkak të vetive të saj si një laksativ natyral, një produkt bukurie dhe gjithashtu si ilaç që u bë i njohur në 1552, pes.

Nëse dëshironi të shmangni produktet kimike dhe të trajtoni disa nga problemet më të zakonshme të bukurisë, mund të përpiqeni të shtoni vaj kastori në rutinën tuaj të përditshme të bukurisë.

Në këtë artikull janë përfshirë disa probleme të zakonshme, të përditshme, të cilat mund të trajtohen nga përdorimi i vajit të castorit.

Puçrrat e dhe shenjat e akneve.

© shutterstock.com

Lëkura që është shumë e yndyrshme shkakton puçrra. Sidoqoftë, shumica e produkteve të bukurisë në treg e thajnë lëkurën tonë, e cila si rezultat prodhon më shumë vaj në mënyrë që të hidratohet vetë. Kështu që shfaqen puçrrat. Nga ana tjetër, vaji i Kastorit përmban acide yndyrore që ndihmojnë në rregullimin e lagështirës natyrore të lëkurës. Mundohuni të aplikoni butësisht vajin e kastorit në fytyrë në një lëvizje rrethore, lëreni atë gjatë natës dhe shpërlajeni me ujë të ngrohtë në mëngjes.

Shenjat dhe djegiet nga dielli

Vaji i kastorit ju ndihmon të digjni qelizat e dëmtuara të lëkurës dhe mund të përdoret për djegie, plagë dhe madje edhe shenja shtrijash. Ai gjithashtu ka veti antimikrobike dhe nxit rrjedhën e gjakut. Përdoret në shumë kremra dielli sepse gjithashtu ka një vlerë SPF rreth 6.

Këputja e flokëve dhe humbja e flokëve

© shutterstock.com

Ai i ushqen flokët jashtë mase, rrit fleksibilitetin e flokëve dhe zvogëlon këputjen. Por më shumë se kaq, i bën rrënjët e flokëve tanë më të fortë dhe parandalon humbjen e flokëve përmes një përbërjeje të quajtur acid ricinoleik. Ai gjithashtu zvogëlon simptomat e zbokthit. Masazhoni butësisht lëkurën e kokës tuaj me vaj kastori disa herë në javë, më pas shpërlajeni kokën me shampon tuaj të zakonshme.

Rrudhat

© shutterstock.com

Aplikoni disa pika të vajit të kastorit në zona specifike. Ndihmon me prodhimin e kolagjenit, i cili ngadalëson plakjen e lëkurës. Për shkak të acideve të tij yndyrore, ka cilësi hidratuese dhe gjithashtu mban zonën të hidratuar dhe të butë.

Buzë të plasaritura

© shutterstock.com

Ju gjithashtu mund të përdorni vaj kastori për të lehtësuar dhe shëruar buzët e plasaritura. Provoni të aplikoni një sasi të vogël të tij në buzët tuaja. Për shkak të përbërësve të tij shumë ushqyes, si vitamina E, minerale dhe acide yndyrore, do të ndihmojë që zona të shërohet shpejt dhe të rivendosë ekuilibrin e saj të lagështisë. Mund ta aplikoni drejtpërdrejt në buzë me gishtin tuaj.

Lëkurë fragmentare, thembra të plasaritura dhe Kalluse

© shutterstock.com

Vaji i kastorit, me natyrën e tij të pasur hidratuese, ushqen lëkurën e thatë dhe rikthen hidratimin në zonat me luspa. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të fshini kallot dhe të trajtoni thembrat e plasaritura. Përzieni disa lugë vaji me ujë të ngrohtë dhe zhytni kalluset tuaja në të. Përzierja do të veprojë si një lubrifikant natyral i lëkurës.

Kutikulat dhe thonjtë e dobët

Për shkak të vetive antifungale dhe antibakteriale të tij, vaji i kastorit mund të përdoret si një trajtim i shkëlqyeshëm i thonjve dhe kutikulave për të nxitur një rritje të shëndetshme dhe të fortë. Ka shumë produkte që përmbajnë vaj kastori në treg, por gjithashtu mund të aplikoni disa pika direkt mbi thonjtë tuaj ose ta holloni atë në ujë të ngrohtë dhe zhytni thonjtë tuaj në të disa herë në javë.

Duart e thata dhe të plasaritura

© shutterstock.com

Vaji i kastorit është një hidratues natyral dhe ilaçi më i mirë për duart e thata me çarje dhe mbase ekzemë, kryesisht kur është ftohtë. Ai përmban një acid yndyror të quajtur acid ricinoleik që ndihmon shtresën e parë të lëkurës sonë të parandalojë humbjen e ujit. Mund ta kombinoni edhe me vajra të tjerë si bajamesh ose vaj kokosi dhe të krijoni gjithashtu një nxitje hidratuese për duart dhe fytyrën gjithashtu.

Qerpikët

© shutterstock.com

Një studim ka treguar se vaji i kastorit ndihmon që flokët të rriten të fortë dhe e njëjta gjë vlen edhe për qerpikët. Siç u tha më parë, është i pasur me acid ricinoleik, i cili është provuar të ketë nivele të larta të triglicerideve dhe një frenues prostaglandin D2 që ndihmon në hidratimin e qerpikëve dhe parandalon humbjen e flokëve.

Rritja e flokëve

 

Edhe pse përdorimi i vajit të kastorit për rritjen e flokëve është akoma në fazën anekdotale, ka shumë njerëz që pretendojnë se përdorimi i rregullt i tij ka ndihmuar ata në rritjen e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm. Mund të provoni të masazhoni lëkurën e kokës tuaj me vaj kastori dhe më pas t’i lani si zakonisht me shampon tuaj.

Për shkak të acidit të tij ricinoleik dhe acideve yndyrore të tij omega-6, ai rrit qarkullimin e gjakut kështu nxit dhe rritjen e flokëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.