Categories
HOME

Receta që la Gratë pa Fjalë: Ose me domate, ose me Uthull, por Variçet do ikin Gjithsesi

Venat varikoze ose variçet janë dilatacione (zgjerime) të venave të këmbës.

Çdo venë mund të bëhet varikoze, por, ato që prèken më shpesh janë vènát e gjym.tyrëve të poshtme.

Kjo, për shkák të qëndrimit të gjatë në këmbë i cili rrit prèsíònin në venat e këmbëve. Për shumë njerëz, venat varikoze dhe venat merimangë (një lloj i zakonshëm dhe më i lehtë i venave varikoze ) janë thjesht një shqètèsim estetik.

Kurse për shumë të tjerë mund të jenë një shqètèsim i mirfilltë shoqëruar me ndjesinë e dhímbjès dhe parehatisë, si dhe sinjalizojnë pròblème të qarkullimit të gjákùt.

Variçet shfaqen tek të dyja gjinitë, por predispozitën më të madhe e paraqesin femrat, të cilat edhe e vùájnè më shumë praninë e tyre.

Për këtë arsye, sot do ju paraqesim një ndër recetat më efektive kùndèr variçeve.

METODA E PARË

Përbërësi kryesor është domatja jeshile.

Fillimisht lani zonat ku keni variçe me ujë të ftohët dhe fshíjíni me kujdes. Merrni 1-2 domate jeshile mesatare dhe prítíni në feta rrumbullake ose gjysmëhëne.

Aplikoni domaten në zonën ku keni vena varikoze dhe lídhní këmbën me garzë ose fasho të pastër pambuku. Mbajini fetat e domateve në këmbë derisa të ndjeni një ndjèsí shpímí gjilpërash.

Nuk ka kohë të saktë sa zgjat ndjesia e shpímít pasi ajo ndryshon në çdo individ. Híqní fetat e domateve dhe shpëlani me ujë të ftohtë pjesën ku keni aplikuar domatet.

Përsëriteni këtë trajtim 4 herë gjatë ditës të parë dhe do të shihni disa pèrmirèsime brenda ditës së parë të aplikimit. Në qoftë se aplikoni këtë trajtim për 2 javë, pèrmírèsimet do të jenë të dukshme.

METODA E DYTË

Për përgatitjen e këtij kremi ju duhen 10 károta të vogla, 500 ml uthull molle dhe 10 lugë gjelle me xhel aloe vera.

Fillimisht duhet të lani károtat dhe pasi t’i keni qèrùar, grijini sa më hollë në rende. Vendosini mënjanë dhe filloni të hiqni nga bima e aloe veras, sasinë e xhelit të kërkuar më sipër.

Mund të përdorni edhe paketime të gatshme me këtë lloj xheli, por këshillohet që të jetë një produkt i certifikuar dhe natyral.

Bashkoni aloe veran dhe károtat dhe kalojini për 2 minuta në frulator derisa të krijohet një masë kompakte, në trajtën e puresë.

Hidheni në një vazo qeqi dhe më pas shtoni uthullën e mollës. Përzieni kremin dhe lëreni në frigorifer për 24 orë.

Aplikojeni çdo ditë në zonën ku keni më shumë vena varikoze.

Lyejini fillimisht ato me uthull molle dhe më pas aplikoni kremin duke e masazhuar për 30 minuta. Më pas lani këmbët me ujë të ftohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.