Categories
HOME

Spinaq nga mëngjesi deri në darkë, cilat janë vlerat ushqyese të super perimes vjeshtore

Në imagjinatën kolektive, spinaqi është i lidhur me figurën e ‘’Braccio di ferro’’, marinarit simpatik që na ka shoqëruar për shumë kohë gjatë fëmijërisë. Mirëpo gjethet magjike jeshile nuk shërbejnë vetëm për të fryrë muskujt, por shumë më tepër se kaq. Për fat të mirë, ai gjendet në treg gjatë gjtithë vitit, por sezoni në fund të muajit gusht dhe vazhdon deri në muajin prill. Living do t’ju njohë më poshtë me super vlerat ushqyese të perimes, që duhet ta konsumojnë të gjithë. Spinaqi është një burim i shkëlqyer me vitaminë K, vitaminë A, vitaminë C dhe acid folik, përveçse është një burim shumë i mirë me mangan, magnez, hekur dhe vitaminë B2. Vitamina K është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave dhe është e vështirë për të gjetur zarzavate me vitaminë K, përveç spinaqit. Një porcion me 100 gr spinaq ka 23 kalori, 3 gr proteina, 0 gr yndyrna, 4 gr karbohidrate dhe 2 gr fibër.
Ngjyra e errët jeshile e gjetheve të spinaqit tregon se ato përmbajnë nivele të larta të klorofilit dhe karatenoidet që promovojnë shëndetin e mirë (beta karoteni, luteina dhe zeaksantin). Këto fitokimikate kanë anti inflamatore dhe anti-kancerogjene dhe janë veçanërisht të rëndësishme për një shikim të mirë, duke ndihmuar në parandalimin e degjenerimit të muskulit të kataraktit.
Spinaqi përmban një sasi të madhe oksalati. Njerëzit që kanë probleme me oksalatin dhe kanë gurë në veshka duhet ta evitojnë konsumin e spinaqit. Një dietë me nivele të ulëta të oksalatit përmban më pak se 50 miligram okslat në ditë dhe spinaqi ka më shumë se 50 miligram dhe duhet të evitohet. Spinaqi gjithashtu përmban nivele të larta të acidit oksalik, i cili nëse përdoret me tepri mund të bllokojë përthithjen e përbërëse të tjerë të rëndësishëm si kalciumi.
PËRFITIMET NGA KONSUMI I SPINAQIT: Parandalon astmën, ndihmon me jashtëqitjen, ul tenisonin e lartë të gjakut, ju ndihmon të keni flokë dhe lëkurë të shëndetshme si dhe ndikon në shëndetin e kockave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.