Categories
HOME

Kjo është metoda e cila do të shpëtoj një herë e mirë të gjitha zonjat e shtëpisë : Për rrobat e bardha duhet të përdorni limon dhe për

Ne të gjithë kemi rroba të bardha në dollapin tonë dhe me kalimin e kohës vëmë re se ato fitojnë një nuancë të verdhë. Me siguri shumica prej jush nuk i veshin më këto rroba, ose provojnë me detergjentë të ndryshëm për t’i zbardhur sërish. Ne do t’ju vijmë në ndihmë me 5 mënyra natyrore të cilat mund t’i aplikoni në kushte shtëpie, pa kimikate:

Shmangeni tharësen, shfrytëzojeni diellin.

Pasi t’i keni larë rrobat tuaja, vendosini ato të thahen në diell. Shmangeni tharësen e tyre. Rrezet e diellit do të zbardhin rrobat tuaja. Rrezet ultravjollcë kanë të njëjtën fuqi me detergjentët.

Limoni është zgjidhja.

Lëngu i limonit është një zbardhues fantastik që mund t’i japë rrobave tuaja të bardha një shkëlqim të ri. Përzieni gjysmë filxhani lëng limoni me ujë të nxehtë. Vendosni brenda lëngut rrobën që dëshironi të pastroni dhe lëreni atë për një orë ose nëse keni kohë edhe gjatë natës. Më pas, fërkojeni me gjysmën e limonit të prerë dhe lëreni për 30 minuta. Në fund lajeni normalisht.

Shtoni një do zë uthull të bardhë gjatë larjes.

Uthulla duket të jetë zgjidhja më e mirë e rrobave tuaja. Për heqjen e njollave të vështira dhe zbardhjen e rrobave, uthulla mund t’i bëjë të dyja. Për të zbardhur rrobat tuaja të bardha, bëni një zgjidhje duke përzier 1/4 filxhan lëng limoni me 1/2 filxhan uthull të bardhë. Përdoreni këtë zgjidhje si një alternativë për zbardhjen.

Soda e bukës.

Soda e bukës është gjithashtu një deodorant natyror, kështu që rrobat tuaja jo vetëm do të jetë më të shëndritshme, por gjithashtu do të jenë më të freskëta.

Bluja është e bardha e re.

Bluja dhe e verdha janë ngjyra plotësuese të njëra- tjetrës. Çfarë duhet të bëni? Nëse shtoni një detergjent blu, ju kompensoni ngjyrën e verdhë që mund të jetë krijuar në rrobat tuaja.

Çfarë prisni? Nxirrni nga gardëroba rrobat e bardha që kanë fituara nuance të verdhë dhe lajini në këto mënyra.

Leave a Reply

Your email address will not be published.