Categories
HOME

TORTA E NËNËS

Për çokollatën e ngurtë:

 • 200 gram çokollatë të zezë
 • 200 ml. kremPër pjesën e kakaos:
 • 3 lugë kakao
 • 1/2 filxhan qumësht

Për kremin:

 • 4 gota qumësht
 • 2 pako puding me vanilje
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • 3 pako vanillje
 • 200 gram gjalpë
 • 1 pako Shllak embelsire (Pluhur),
 • 1/2 gotë e madhe çaji qumësht

Për fruta të ngurta:

 • 400 gramë qershi të ngrira

Për pjesën e thjeshtë të tortës:

 • 2 copë vezë
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1 filxhan vaj
 • 1/2 filxhan çaji vaj ulliri
 • 1 filxhan qumësht
 • 2 gota famë
 • 2 pako vanillje
 • 1 pakopluhur pjekje
 •  1 majë kripë

Përgaditja:

Merrni vezët në një enë  dhe rrihni mirë së bashku me sheqerin pluhur deri sa të merrni një qëndrueshmëri kremoze.

Shtoni vaj, vaj ulliri dhe qumështin dhe vazhdoni të përzijeni.

Pasitaj, shtoni miell, vanilinë, pluhur pjekje dhe kripë dhe rrihni mirë.

Vendosni në një enë drejtkëndëshe me letër të yndyrshme në një tepsi me letër pjekjeje. Në këtë fazë, ju gjithashtu mund të përdorni një tepsi drejtkëndëshe,Transferoni më shumë se gjysmën emasës të thjeshtë të tortës në bazën e një tepsie të tillë dhe përhapeni .
Shtoni kakaon dhe qumështin në pjesën tjetër dhe rrihni mirë. Shtoni masës e tortës së kakaos që keni marrë mbi masës e tortës së thjeshtë dhe përhapeni.

Pastaj përhapni qershitë, mbi të cilat keni kulluar ujin.

Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 30-35 minuta. Kur të jetë gatuar, hiqeni dhe lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës.

Për kremin:

Në një tigan, përzieni qumështin, pluhurin e pudingut me vanilje, sheqerin pluhur dhe vanilljen derisa të trashet dhe hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës

Shtoni gjalpë, kremin e rrahur pluhur dhe qumështin në kremin dhe  rrihni me mikser derisa të marrë një qëndrueshmëri të butë.

Faza e bashkimit:

Shkrini kremin dhe çokollatën,Leni të ftohet në temperaturën e dhomës.

Shtoni kremin me pudingun që keni përgatitur në tortë dhe përhapeni mirë.

Shtoni salcën e çokollatës, e cila është ftohur në temperaturën e dhomës, dhe përhapeni të gjithë dhe lëreni në frigorifer për 10 minuta.

Solidoni lehtë sipërfaqen e sipërme të çokollatës me një formë piruni dhe vendoseni përsëri tortën tuaj në frigorifer dhe lëreni të pushojë për të paktën 2 orë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.